Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sprzęgło odśrodkowe CVT

( ilość produktów: 117 )

Sprzęgło i jego zadanie w motocyklach i skuterach

Głównym zadaniem sprzęgła jest płynne rozłączenie i załączenie silnika z mechanizmami przeniesienia napędu. Przeważnie umieszczone jest na wałku sprzęgłowym skrzyni biegów bądź też na czopie wału korbowego, bardzo rzadko sprzęgło montowane jest na tylnym kole. Bez sprzęgła w jednośladzie bezpieczna jazda motocyklem lub skuterem byłaby niemożliwa.
Sprzęgło do skutera różni się od typowego sprzęgła motocyklowego, a różnice te wynikają głównie z konstrukcji stosowanego układu przeniesienia napędu. Skuter w swojej konstrukcji posiada elementy, które wyróżniają go na tle innych jednośladów. W skuterze kierujący w inny sposób stawia nogi podczas jazdy i nie musi sterować nimi skrzynią biegów i hamulcem, a jest to możliwe dzięki zastosowaniu wariatora czyli rodzaju bezstopniowej skrzyni biegów. Sprzęgło do skutera posiada również różnice w konstrukcji w zależności od tego czy mamy do czynienia ze skuterem 4t czy 2t.

Działanie odśrodkowego sprzęgła do skutera 2t i 4t

Sprzęgło do skutera 4t i sprzęgło do skutera 2t w swojej konstrukcji przypomina hamulec bębnowy. We wnętrzu dzwonu sprzęgła zamontowane są szczęki z okładzinami, które wytwarzają tarcie o wewnętrzną część dzwonu sprzęgła. Podczas rozwierania się i łączenia szczęk z dzwonem, sprzęgło przenosi moment na koło napędowe. Praca silnika wpływa bezpośrednio na to, w którym momencie szczęki się rozwierają. Sprzęgło do skutera 4t i 2t załącza się gdy prędkość pracy silnika wprawia układ w ruch obrotowy, w tym momencie wytwarza się siła odśrodkowa, która dociska szczęki do dzwona.
Podstawowymi elementami sprzęgła do skutera 2t i 4t jest dzwon sprzęgła skutera połączony z kołem i szczękami, ale także sprężyny do szczęk. Sprężynki są dosyć istotne, ponieważ źle dobrane lub zużyte zmieniają moment kontaktu szczęk z dzwonem.
Sprzęgło w skuterze 4t i 2t podobnie jak klocki hamulcowe ulega zużyciu. Najszybciej zużywają się szczęki i sprężyny. Zbyt szybkie załączanie się sprzęgła jest pierwszym objawem świadczącym o zużyciu sprzęgła w skuterze.

Sprzęgła motocyklowe i sprzęgła do skutera 2t i 4t w ofercie motoargo.pl

W naszym asortymencie znajdziesz sprzęgła motocyklowe, sprzęgło do skutera 2t, sprzęgło do skutera 4t, sprzęgło skuter 4t tuning. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 1264 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Pasuje idealnie
2024-05-29
Narazie wszystko ok
'); fbq('track', 'PageView'); pixel